Savoir-vivre, czyli jak stworzyć perfekcyjny ślub i wesele
Kreując ślub i wesele należy zadbać o każdy, najdrobniejszy detal. W swojej pracy konsultantki ślubnej, pomagam moim Parom Młodym stworzyć wymarzoną uroczystość, która będzie stylowa, radosna i niezapomniana. Niezwykle ważna jest również dbałość o savoir-vivre, dzięki któremu możemy uniknąć wielu gaf, a ślub i wesele będą perfekcyjne w każdym calu! Poniżej elementy na które warto zwrócić uwagę krok po kroku:
Zapraszanie gości
Ponieważ poszczególne detale mają ogromne znaczenie. Warto stosować zasady ślubnego savoir-vivre już od pierwszego kroku. Rozpoczynając od estetycznej papeterii ślubnej oraz jej odpowiedniego wypełnienia. W zaproszeniach po słowach „mają zaszczyt zaprosić” itp. należy wpisać imię oraz nazwisko zapraszanej osoby (lub osób), a kolejno formę przyjęcia, jego datę oraz godzinę. Jeżeli uroczystość ma określony charakter, należy zaznaczyć na dole również obwiązujący strój.
Dobrze również dodać dopisek odnośnie potwierdzenia przybycia wraz z numerem telefonu. Zaproszenia należy pisać starannie, a imiona i nazwiska gości odmienić przez przypadki ( w bierniku: kogo? co? ).
Piękny stół może być niezwykle efektowną dekoracją całej sali weselnej. Jednak i tutaj nie może zabraknąć dbałości o savoir-vivre. Podczas nakrywania stołów należy zadbać o to, aby przed każdym gościem znalazła się prostokątna lub okrągła serweta materiałowa, na której zostaną ustawione talerze oraz sztućce. Kieliszki oraz talerzyki na pieczywo, powinny natomiast znaleźć się poza serwetką.
Obrusy i serwety
Stylowo prezentują się stoły nakryte białymi lub kolorowymi obrusami. Powinny być one dopasowane do wielkości stołu – zwisać około 20-30 cm, coraz częściej, ze względu na estetykę, stosowane są także obrusy do ziemi. Pod obrus warto położyć tkaninę lub folię, która pozwoli wyrównać nierówności, a dodatkowo ochroni przed rozlanymi trunkami i stłumi dźwięki układania talerzy czy innych naczyń.
Podczas układania serwet, warto dopasować je do obrusa, a dodatkowo należy układać je na talerzyku na przystawkę lub z lewej strony talerza podstawowego. Serwety składać należy na płasko w kwadraty, prostokąty czy trójkąty – prostota to klucz do sukcesu.
Talerze i szkło
Talerze wedle zasad savoir-vivre należy układać na podtalerzu– który stanowi bazę będąca dekoracją, ale również ochroną dla stołu. Warto również ozdobić go okrągłą serwetą z materiału lub koronki. Dobrze zadbać także o właściwą odległość pomiędzy poszczególnymi talerzami na stole – około 60 cm. Takie rozwiązanie zapewni wygodę podczas spożywania posiłków. Talerz powinien również znajdować się na około 1 cm od krawędzi stołu. Po jego lewej stronie należy umieść talerz na pieczywo, masło i nożyk. Jeżeli podczas obiadu weselnego będzie serwowana sałata, zajmie ona wówczas miejsce talerza na pieczywo.
Ważnym elementem na stole są również przyprawy jak sól i pieprz. Konieczne jest również zadbanie o odpowiedni dobór szklanek i kieliszków – zarówno do napojów, jak również pozostałych elementów nakrycia stołu. Zasadą jest stosowanie oddzielnego rodzaju szkła dla każdego napoju. Każde z nich, należy z kolei ustawiać z prawej strony talerza, układając je wedle kolejności użycia. Osobno należy również umieść szklankę na wodę. W przypadku braku miejsca, szkło można poukładać w dwóch rzędach.
Sztućce
Podobnie jak szkło, sztućce umieszczane są wedle kolejności ich użycia – z lewej strony leżą widelce, z prawej – noże i łyżki. W zależności od serwowanych potraw, należy układać odpowiedni sztućce od zewnątrz w kierunku talerza. Ostrza noży należy skierować w lewą stronę, a widelce i łyżki grzbietami w dół.
Równolegle do krawędzi stołu około 1 cm nad talerzem podstawowym, należy umieścić sztućce do deserów.
Wspaniałym akcentem na stołach weselnych są karty menu, które znaleźć powinny się obok talerza podstawowego. Umieścić można na nich informacje o okazji, dacie i miejscu przyjęcia itp. Karty mogą mieć formę pojedynczą lub podwójną. Dania i napoje należy wymieniać w kolejności serwowania, a ciekawym zwieńczeniem całości będzie również emblemat np. z inicjałami Pary Młodej. Warto zadbać, aby karty menu:
– zawierały dodatki do dania,
– w każdej linii treści obejmowały jedno danie pisane od dużej liter
– nie obejmowały elementów jak pieczywo, marynaty czy dodatki smakowe,
– były stylowo wykonane, gdyż są niezwykle ważnym detalem weselnego nakrycia stołu.
Winietki to detal, dzięki któremu każdy gość z łatwością odnajdzie się przy stole. Zawierać powinny imię oraz nazwisko. Dobrze jest umieścić je na kieliszku do wina, złożonej serwetce lub z prawej strony nakrycia. To doskonały wybór na odświętne uroczystości jak ślub i wesele, w których bierze udział powyżej 8 osób.
Dobór dań na uroczystość weselną
Menu na uroczystość weselną należy ustalać od dania głównego, którym z reguły jest potrawa mięsna. Dopiero później możemy ocenić to, czy warto dodać jeszcze przystawkę oraz czy wybierzemy np. jedynie lekki deser. Bazując na daniu głównym możemy zatem dodać np. posiłek rybny, bardziej kaloryczny deser lub różnorodność dodatków. Całość winna być harmonijna. Ślubny savoir-vivre wymaga również odpowiedniej kolejności serwowania dań – po zupie podamy lekkie danie rybne, następnie sycące danie mięsne, a dopiero na końcu deser.
Warto zadbać o różnorodność, stąd dwa dania rybne czy np. ryż w zupie i do drugiego dania nie są wskazane. Podobnie z przygotowaniem dań – powinny być zróżnicowane np. jedno smażone, inne gotowane, a inne duszone. Układając menu warto zadbać o kolorystykę, gdyż smak i aromat dań należy uzupełnić walorami wizualnymi. Doskonale sprawdzą się subtelne detale dekoracyjne, które zachęcają do skosztowania.
Dobrze ułożone menu jest zatem różnorodne, harmonijne, ale również atrakcyjne wizualnie. Nie można zapominać przy nim również o porze roku czy pogodzie, a także przyzwyczajeniach gości czy ich religijnej przynależności. Goście z zagranicy z pewnością zachwyci regionalna kuchnia, jednak w wydaniu dopasowanym do ich gustów. Warto zatem poznać swoich gości bliżej, a menu dobrać również pod kątem ich preferencji. Dobrze jest jednak unikać potraw z podrobów czy gorszych gatunków mięsa, a stawiać na jakość.
Podawanie dań
Kolejność serwowania dań wedle zasad savoir-vivre to:
przystawka, zupa, danie rybne, danie mięsne, sery, deser, owoce, kawa.
Oczywiście ich ostateczna ilość zależy od gospodarzy, jednak zasady kolejności obowiązują bez względu na ostateczny wybór menu.
Podawanie dań do stołu najczęściej powierzamy obsłudze lokalu weselnego, jednak warto pamiętać o zasadach savoir-vivre z nim związanych. Kolejność podawania posiłków to przede wszystkim pierwszeństwo gości starszych, później młodszych i na końcu gospodarzy.
Najczęściej serwowanie obejmuje dobór posiłków z półmisków, jednak kelner winien zaserwować posiłek korzystając z tacy, talerzyka i serwetki. Cały serwis powinien być szybki, a dania podzielone na porcje, należy serwować z prawej strony gościa, podobnie jak napoje – z wyjątkiem tych serwowanych w filiżankach, które podajemy z lewej strony.
Po posiłku talerze zbierane są z prawej strony, a z lewej podawane są czyste. Kolejność serwowania warunkowana jest zawsze wedle zasad pierwszeństwa. Kelnerzy nie powinni wdawać się w rozmowy z gośćmi – szczególnie gdy Ci nie są nią zainteresowani.
Napoje oraz alkohole
Przyjęcia weselne to nie tylko przepyszne dania i desery, ale również napoje, w tym alkohol. Najchętniej podczas uroczystości weselnych stosowane są wina i wódki, jednak ceniony jest również szampan oraz szereg innych trunków.
Rodzaje trunków serwowanych na weselach
Wśród win rozróżniamy między innymi wina stołowe – wytrawne i półwytrawne, oraz słodkie – deserowe. Warto wspomnieć również o winach musujących, czyli popularnie znanych szampanach. Powyższe trunki doskonale pasują do deserów, obiadów i wielu innych dań z wyjątkiem zup. Czasami wina białe czy czerwone można zastąpić winem różowym.
Innym rodzajem win, są wina ziołowe czyli wermuty czy campari, które najchętniej wykorzystywane są do drinków. Wśród smakoszy cenione są także miody pitne, koniaki (w tym brandy czy winiaki), whisky, gin czy też rozmaite koktajle – zarówno na bazie alkoholu jak i bezalkoholowe.
Najlepszy wybór i sposoby podania
Po doborze idealnego menu, warto zadbać o właściwe napoje. Do przystawek świetnie pasują wina wytrawne i wódka, do dań rybnych i jajecznych, a także owoców morza i chudych – białe wytrawne wina. Do kawioru, świetnie dobrać wódkę lub szampana, a do potraw z mięs, grzybów czy tłustych serów – czerwone wino wytrawne. Do deserów rewelacyjnie pasuje szampan, miody pitne, tokaje, madera czy wina słodkie i półsłodkie, a do kawy koniaki, winiaki i likiery.
Każdy kraj ma swoje zwyczaje, dlatego warto dopasować trunki również do preferencji gości. Uniwersalnym napojem będzie szampan lub wina musujące. Na stołach weselnych nie może zabraknąć również wody.
Wśród zasad obowiązujących podczas serwowania trunków należy pamiętać o tym, że:
1. nie należy podawać słodkich przed wytrawnymi i ciężkich przed lekkimi,
2. pomiędzy winami białymi a czerwonymi nie serwujemy win słodkich,
3. szampan podajemy przed winami, po nich lub zamiast nich – nigdy pomiędzy,
4. nie mieszamy alkoholi o różnych składnikach podstawowych np. rumu i winiaku czy wódki i piwa,
5. nie pijemy piwa zamiast wody,
6. dbamy o bogaty wybór soków, dla osób, które nie piją alkoholu,
7. pamiętamy o właściwej temperaturze serwowania poszczególnych trunków,
8. dbamy o prawidłowy serwis, nie przelewając trunków w kieliszkach i stosując właściwe szkło.
Najlepsze zwyczaje obowiązujące przy stole
Uroczystości weselne są niezwykłe, dlatego warto umiejętnie się na nich zachować, aby ich charakter był naprawdę niesamowity i zgodny z zasadami savoir-vivre. Każdy gość winien zatem zadbać o to, aby:
1. po wejściu do sali i zajęciu miejsca rozłożyć serwetę na klanach,
2. przystępując do posiłku rozpocząć od wykorzystania sztućców znajdujących się najdalej od talerza i do kolejnych posiłków stosować kolejne z nich od zewnątrz do wewnątrz,
3. oczekując na dodatkową porcję lub sięgając po serwetkę czy kieliszek krzyżować sztućce, a po zakończonym posiłku ułożyć je równolegle – to sygnał dla kelnera, że może zabrać talerz,
4. należy zaczekać z częstowaniem się trunkami do czasu, kiedy dokona tego gospodarz,
5. głos na weselu również powinien jako pierwszy zabrać gospodarz.
Spożywanie posiłków, a savoir-vivre:
1. pieczywo serwowane powinno być na osobnych talerzykach, należy spożywać chleb przełamując go lub krojąc na talerzu z pomocą widelca i noża – nie odgryzać kęsami,
2. cytryny w plastrach lub ósemkach wyciskamy na danie i odsuwamy na brzeg talerza,
3. ziemniaków nie kroimy nożem, a rozdrabniamy widelcem i zjadamy,
4. kawior serwowany na misce z lodem przekładamy na talerz przy pomocy łyżeczki, wyciskamy na niego sok z cytryny, a pieczywo smarujemy masłem – z reguły kawior jemy widelcem lub właśnie na pieczywie,
5. ostrygi również serwowane na lodzie w postaci surowej spożywamy przy pomocy specjalnego widelca, usuwając zbędne odpadki na dodatkowy talerzyk, ostrygi serwujemy z sokiem z cytryny, solą i pierzem,
6. owoce należy dzielić nożykiem na części i spożywać nożem i widelcem,
7. ryby jak łososie czy śledzie spożywamy z pomocą noża i widelca, sardynki z widelcem i pieczywem, a inne korzystając ze specjalnego widelca i noża do oddzielania ości,
8. sałaty serwowane na osobnym talerzu należy jeść widelcem – bez użycia noża,
9. sery serwowane na drewnianych tacach odkrawamy specjalnym nożem i spożywamy na własnym talerzu,
10. sosy to doskonały dodatek do mięs i ryb, jednak nie należy polewać nimi ziemniaków i jarzyn,
11. szparagi spożywamy nożem i widelcem, pozostawiając zdrewniałą końcówkę na brzegu talerza,
12. zupy serwowane w filiżankach z uszkami jemy łyżką, a jej pozostałość możemy wypić z kokilki, a kleiste serwowane na talerzu spożywamy przechylając go delikatnie aby zjeść całość łyżką – jeżeli to niemożliwe, zostawiamy pozostałość na dnie.
Gdy sięgamy po kieliszek lub serwetkę albo gdy czekamy na powtórne podanie serwowanego dania, widelec i nóż odkładamy na talerz. Ale krzyżując je w ten sposób, aby nóż leżał zwrócony ostrzem w lewą stronę, widelec dowolnie, grzbietem w dół lub w górę. Widelec jednak leży nad nożem. Nie kładziemy sztućców tak, aby częściowo znajdowały się na talerzu, a częściowo opierały się stół. Skrzyżowane sztućce mówią kelnerom, że nie można jeszcze wziąć ze stołu naszego talerza. Natomiast nóż i widelec w położeniu równoległym oznaczają, że gość już spożył podana potrawę i można zabrać talerz.
Jak widać, uroczyste nakrycie stołów zgodne z wymogami savoir-vivre, pozwala komfortowo spożyć każdy niecodzienny posiłek. Dodatkowo do owoców czy owoców morza, które czasami spożywamy rękoma, na stołach znaleźć można również miseczki z wodą lub wodą z cytryną oraz serwetki, którymi możemy obmyć dłonie.
Warto kierowac się tymi zasadami. Ich wcielenie w życie sprawi, że każda uroczystość będzie udana i spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających pod kątem savoir-vivre osób.